sobota, 18 lipca 2015

Mazurski leksykon plecakowy, czyli spis rzeczy niezbędnych na rejsie śródlądowym




Wakacyjny sezon w pełni. Czas spakować worek i ruszać na podbój śródlądowych szlaków wodnych. Wilki mazurskie zapewne nie mają z tym problemu, ale początkujący żeglarze często miewają wątpliwości co powinni mieć ze sobą na rejsie. Postaramy się zatem rozwiać nieco wątpliwości i zebrać wszystkie „must have” w jednym miejscu. Panie i Panowie, Żeglarze drodzy – śródlądowa check lista z krótkim uzasadnieniem do Waszej dyspozycji.

1. Cebulka to podstawa!
I nie, nie chodzi o tą dodawaną do jajecznicy ;) Podstawowa zasada w kwestii ubioru to „im więcej warstw możesz wykreować ze swojej garderoby, tym lepiej dla Ciebie”. Dlaczego? To proste! Pogodę latem mamy różną i często jednego dnia jest upał, a następnego wieje chłodem i deszczem. Ponadto w nocy temperatury potrafią spadać do tych, powszechnie uznanych za mało komfortowe. Dlatego w swoim plecaku nigdy nie zapominaj o:
- bieliźnie na każdy dzień i stroju kąpielowym,
- bieliźnie termoaktywnej (zajmuje mało miejsca, a daje niesamowity komfort cieplny w chłodne dni),
- ciepłym polarze/swetrze/bluzie
- koszulki/bluzki
- spodnie (długie i krótkie – po pierwsze pogoda zmienną bywa, po drugie wieczorami bywa jednak chłodno)
- dresy/legginsy (są niesamowicie wygodne podczas pływania, a do portowej knajpy można przecież założyć coś bardziej wyjściowego ;) )
- coś do spania
- SZTORMIAK (najlepiej i kurtka i spodnie), a jeśli nie posiadasz takowego i na razie nie czujesz potrzeby zaopatrzenia się weń – co najmniej kurtka przeciwdeszczowa! P.S. „sztormiaczki” przemysłowe gumowe można bez problemu kupić w marketach budowlanych ;)
- czapka/inne nakrycie głowy (zarówno na dni upalne i słoneczne jak i chłodne)
- szalik/chusta/ komin

2. Za dużo szpilek, czyli obuwnicze must have:
- koniecznie wygodne buty sportowe z jasną podeszwą (adidasy, trampki, halówki)
- sandały sportowe
- klapki kąpielowe
- gumiaczki
- opcjonalnie buty do pływania (sportów wodnych) – niesamowicie wygodne do poruszania się na jachcie!
Drogie panie, szpilki raczej nie będą potrzebne, chyba że na „wieczór w mieście”, przy czym widok podążającej do tawerny po kei damy w szpilkach wzbudza w żeglarzach raczej śmiech niż zachwyt. 

3. Gadżety niezbędne:
Na upartego można się bez nich obyć, chociaż znacząco utrudnia to  życie. Oczywiście jeśli chcesz spróbować prawdziwego, ekstremalnego żeglarstwa lub marzysz o odcięciu się od świata, możesz bez wyrzutów sumienia zapomnieć o niektórych punktach tej listy ;)
- ładowarka do telefonu (jeśli masz samochodową również weź – na jachcie, jeśli nie jest podpięty do prądu, zwykłą nic nie zdziałasz)
- power bank – ratuje życie telefonu w przypadku braku dostępu do prądu (bardzo przydatna rzecz)
- czołówka (zdecydowanie lepszy wybór niż tradycyjna latarka – dzięki niej pozostają Ci 2 wolne ręce)
- zapalniczka wysuwana (teleskopowa) – wyklucza możliwość poparzenia paluchów przy okazji wizyty w kambuzie
- kubek termiczny (świetnie się sprawdza nie tylko w chłodne dni)
- suszarka do włosów

4. Inne choć bardzo istotne:
- śpiwór (absolutna podstawa!)
- rękawiczki szotówki (docenisz po dniu spędzonym przy szotach/talii )
- kosmetyczka a w niej: żel pod prysznic, szampon, żel antybakteryjny do rąk, krem do opalania, pomadka do ust (tak Panowie – Wam też się przyda, zwłaszcza przy pływaniu w silniejszych wiatrach), chusteczki nawilżane, chusteczki higieniczne
- ręcznik (najlepiej sprawdzają się te z mikrofibry – szybko schną i zajmują niewiele miejsca)
- okulary przeciwsłoneczne
- mapy (chociaż te można dostać w większości portów mazurskich)
- apteczka, a w niej: leki, które bierzesz, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, coś na przeziębienie i ból gardła, pantenol, środki na biegunkę, środki opatrunkowe, plastry
- dokumenty, pieniążki, DOBRY HUMOR

Pakując cały ekwipunek pamiętaj – miejsce na jachcie jest mocno ograniczone! Dlatego im bardziej kompaktowo się spakujesz – tym lepiej dla Ciebie i Twoich towarzyszy ;) Oczywiście na jacht pakujemy się w miękkie plecaki i torby!!
Pamiętaj również, że wyposażenie Twojego plecaka/torby powinno być uzależnione od tego czym, na jak długo i o jakiej porze roku płyniesz! Dlatego powyższy artykuł ma charakter informacyjno – orientacyjny ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz